Wypowiedzi i Opinie

Symboliczne łączenie postaci Wielkich Polaków...

Symboliczne łączenie postaci Wielkich Polaków...

18.04.2014

Pani Zofia Cegielska-Doerffer, prawnuczka Hipolita Cegielskiego, zabiera głos w sprawie inicjatywy wystawienia w Poznaniu pomnika Ignacemu Janowi Paderewskiemu: "Z wielką przyjemnością przyjęłam do wiadomości, że Poznań wzbogaci się o pomnik Ignacego Jana Paderewskiego. Postać tego wybitnego Polaka, patrioty, muzyka, polityka w polskiej historii lokuje się w tej samej epoce, która ukształtowała Hipolita Cegielskiego. Epoce odradzania się polskiej tożsamości, epoce odzyskiwania pozycji w świecie, wreszcie odzyskania niepodległości. Hipolit Cegielski, mój sławny pradziadek ( 1813 – 1868 ) o spełnienie tych ideałów walczył najpierw w obszarze edukacji polskiej młodzieży, później w obszarze gospodarczym, tworząc zręby nowoczesnego przemysłu dla Polski.

Natomiast Ignacy Jan Paderewski ( 1860 – 1941 ) w innych uwarunkowaniach – aktywność obu wielkich Polaków dzielił przecież okres ponad pól wieku – jako narzędzia walki o ideały patriotyczne wybrał sztukę i politykę. Sztuka, był genialnym wirtuozem pianistą i też kompozytorem, otworzyła mu drzwi do światowych salonów towarzyskich i politycznych, gdzie doceniono jego intelekt i patriotyzm, odkryto w nim rzecznika sprawy polskiej.

 Ukoronowaniem tych faktów było podpisanie przez Ignacego Jana Paderewskiego dokumentu przywracającego Polsce niepodległość.  Jego pomnik w Poznaniu, przypominać nam będzie rolę, jaką odegrał  w wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ignacy Jan Paderewski – jego przyjazd do Poznania 27 grudniu 1918 roku – był iskrą, która Powstanie zainicjowała, Powstanie zwycięskie. Uważam, że Ignacy Jan Paderewski na pomnik w Poznaniu zasługuje w sposób szczególny i dobrze się stało, że idea budowy pomnika już się materializuje, także za sprawą Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego, symbolicznie łącząc postaci dwóch wielkich Polaków, patriotów i liderów obywatelskich."

Powrót do listy artykułów