Wypowiedzi i Opinie

Poznań zawsze pamiętał o Ignacym J. Paderewskim

Poznań zawsze pamiętał o Ignacym J. Paderewskim

02.12.2012

Rektor Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego  w Poznaniu,  prof. AM dr Halina Lorkowska mówi: społeczność Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu z wielką radością przyjęła pojawienie się w naszym mieście inicjatywy  wybudowania pomnika Ignacego Jana Paderewskiego – patrona naszej Almae Matris. Dla nas Poznańczyków osoba I. J. Paderewskiego znaczy więcej i inaczej. To przecież w tym mieście koncertował w sali Teatru Polskiego i w sali Lamberta (1890, 1901); to przecież ten gród nad Wartą gościł go w 1918 roku; to przecież tutaj był on świadkiem pierwszych chwil Powstania Wielkopolskiego, jedynego zwycięskiego polskiego powstania, którego wybuch nastąpił w jego obecności; to przecież także nasze Stołeczne Miasto Poznań nadało mistrzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta; to przecież poznański Uniwersytet w 1924 roku obdarzył tego wielkiego Polaka tytułem doktora honoris causa.

czytaj więcej
Ten pomnik będzie przypominać o wartości patriotyzmu...

Ten pomnik będzie przypominać o wartości patriotyzmu...

25.11.2012

Filip Suś - prezes Zarządu Stowarzyszenia Studentów, Absolwentów i Przyjaciół WSNHiD be Smart, mówi: Obywatelska idea wybudowania w Poznaniu pomnika Ignacego Jana Paderewskiego, który ma stanąć w spiżowej postaci przed Akademią Muzyczną Jego imienia, jest moim zdaniem niezwykle ważnym  zjawiskiem kulturowym i równie niezwykle ważnym wydarzeniem patriotycznym. Za podjęcie się realizacji tej idei należą się słowa najwyższego uznania Towarzystwu im. Hipolita Cegielskiego, które uprzednio przywracając w pamięci publicznej legendę Hipolita Cegielskiego i etos pracy organicznej, teraz podjęło się utrwalenia legendy Ignacego Paderewskiego, w sposób szczególny związanego z historią Poznania i Wielkopolski.

Ten wielkiego formatu artysta, a zarazem rzadkiej jakości patriota polski, jak wiemy z Jego biografii Wielkopolskę i jej stolicę – Poznań, darzył szczególnym sentymentem. Tu w Wielkopolsce przebywał na wypoczynku u swoich przyjaciół, tu w Poznaniu koncertował i tu był uhonorowany godnością doktora Honoris Causa przez Senat poznańskiego uniwersytetu. Tu wreszcie w pamiętnym dniu 26 grudniu  1918 roku, dokładnie o godzinie 21.10 po wielu perypetiach  z Niemcami utrudniającymi przejazd jego pociągu, Ignacy Paderewski przyjechał do Poznania i jak wiemy, Jego przyjazd do stolicy Wielkopolski i Jego przemówienie do narodu stało się iskrą dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego. To wydarzenie stało się szczególnym epizodem historii Wielkopolski, Poznania, ale również historii całego kraju.

czytaj więcej
Dał impuls do walki rozpoczynającej zwycięskie Powstanie Wielkopolskie

Dał impuls do walki rozpoczynającej zwycięskie Powstanie Wielkopolskie

25.10.2012

Jego Magnificencja, Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, pan prof. dr hab. Marian Gorynia, prof. zw., taką przedstawia opinię o obywatelskiej inicjatywie pobudowania w stolicy Wielkopolski, Poznaniu, pomnika Ignacego Jana Paderewskiego: Jako Wielkopolanin z urodzenia, oraz Poznaniak z „zasiedzenia” czuję się zaszczycony, iż to właśnie w naszym mieście stanie pomnik Ignacego Jana Paderewskiego – jednej z najwybitniejszych  polskich postaci historycznych, pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Poznania. Ignacy Jan Paderewski - wybitny artysta, działacz polityczny i charytatywny oraz wielki humanista - znacząco wpłynął na kulturę i życie społeczno-polityczne Wielkopolski, a Wielkopolanie uznali Go niemal za swego duchowego przewodnika, człowieka, który dał impuls do walki rozpoczynającej zwycięskie Powstanie Wielkopolskie.

czytaj więcej