Wypowiedzi i Opinie

Pomnik będzie mieć wymiar społeczny i kulturotwórczy...

Pomnik będzie mieć wymiar społeczny i kulturotwórczy...

27.02.2013

Dominik Górny, rzecznik Kapituły Nagrody Pro Publico Bono, literat, dziennikarz, swoją opinię o obywatelskiej inicjatywie wystawienia w Poznaniu pomnika Ignacego Paderewskiego mówi tak: budowa pomnika Ignacego Jana Paderewskiego to wyjątkowo cenna, obywatelska inicjatywa, godna upowszechniania we wspólnotach lokalnych i narodowych. Nie dziwi więc fakt, iż jej realizacji podjęło się Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego – znane z niejednego przedsięwzięcia, które dzięki zaangażowaniu jego członków, mogło być przemienione z idei w rzeczywistość – by wspomnieć choćby o wzniesieniu pomnika Hipolita Cegielskiego, który stanął na narożniku ulic Święty Marcin i Podgórnej, przy placu Wiosny Ludów (nieopodal cenionego w dziejach wielkopolskiego ducha przedsiębiorczości „Bazaru”). Z kolei pomnik Ignacego Jana Paderewskiego umiejscowiony będzie w równie ważnej przestrzeni, w której kształtuje się dziś obywatelskie życie Poznania – w sercu miasta, przed budynkiem Akademii Muzycznej noszącej imię tego wybitnego artysty, patrioty, polityka.  

Tak, dla krzewienia etosu pracy organicznej, wyrazistym jest pojednanie symboliki miejsc i ludzi, których działania są udomowieniem historii we współczesności; idei w praktyce; słów w czynach zdolnych przemieniać to, co na to zasługuje w życiu. Zasługuje przeto ta inicjatywa na wsparcie rozmaitych środowisk: artystycznych, naukowych, akademickich, gospodarczych i biznesowych. Ich udział wpisuje się prawdziwie w myśl twórczą Ignacego Jana Paderewskiego, który w swoich „Pamiętnikach” pisze – „prawdziwą umiejętność zarówno w nauce i w sztuce, jak i w każdych innych zajęciach, zdobyć można tylko codzienną pracą i codziennym wysiłkiem. I to jest bezwzględnie pewne”.

Ten właśnie społeczny oraz kulturotwórczy wymiar budowy pomnika Ignacego Jana Paderewskiego, jak obecnie żadne inne dzieło, dobitnie pokazuje rolę każdej z naszych ojczyzn – zarówno tych realnych, w  których na co dzień mieszkamy, jak i takich, które wciąż odnajdujemy w poznawaniu nowych imion wartości obywatelskich, umacniania świadomości indywidualnej i nade wszystko wspólnotowej.

Budowa pomnika Ignacego Jana Paderewskiego przekonuje, że inicjatywy lokalne mogą mieć znaczenie dla odradzania sie kulturotwórczej świadomości w całej Polsce i w Europie (szczególnie wśród mieszkańców Polonii Zagranicznej) – to umacnia więzi narodowe, buduje tożsamość i etos człowieka w kulturze – ta zaś, jak przedsięwzięcia podejmowane przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego, jest wartością trwałą.
 

 
 
Powrót do listy artykułów