Wypowiedzi i Opinie

Jego przyjazd do Poznania był impulsem...

Jego przyjazd do Poznania był impulsem...

19.05.2014

Jerzy Stępień – zastępca Prezydenta miasta Poznania o inicjatywie wystawienia w Poznaniu Pomnika Ignacego Jana Paderewskiego wyraża taką opinię: Inicjatywa wzniesienia w Poznaniu pomnika wielkiego polskiego pianisty i kompozytora Ignacego Jana Paderewskiego podjęta przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego zasługuje na najwyższe uznanie. Przyjazd do Poznania w grudniu 1918 r. tego wybitnego działacza niepodległościowego i polityka, późniejszego premiera i ministra spraw zagranicznych niepodległego rządu odrodzonej po latach zaborów Rzeczypospolitej i entuzjastyczne powitanie jakie zgotowali Mu mieszkańcy naszego miasta, był jak się powszechnie uważa, impulsem do wybuchu Powstania Wielkopolskiego, jedynego zwycięskiego zrywu naszego narodu w latach niewoli.

Lokalizacja pomnika przy placu Adama Mickiewicza, w „sercu miasta”, przed nowym budynkiem poznańskiej Akademii Muzycznej, godna ale bez ostentacji, - jest dobrze wybrana i w pełni uzasadniona. Zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza pana Rafała Nowaka forma monumentu jest spokojna i oszczędna. Nie nadużywa artystycznych środków wyrazu i metafor. W moim przekonaniu doskonale odpowiada idei, jaką jest upamiętnienie tego Wielkiego Polaka w mieście, do którego Jego przybycie w 1918 roku, uruchomiło na fali patriotycznych uniesień lawinę wydarzeń, które przyniosły odrodzenie Rzeczypospolitej na terenach Wielkopolski.

Projekt uzyskał w dniu 7 kwietnia 2014 r. jednomyślną akceptację Komisji Opiniującej powołanej przez inicjatorów i fundatorów.

 

Powrót do listy artykułów